bahco_1150_12hp
bahco_1150_12hp
bahco_1150_12hp
bahco_1150_12hp
bahco_1150_12hp
bahco_1150_12hp
BAHCO 1150-1/2H/P caliper stainless steel mechanical, metric and inch gauges
Product description:
  • Mechanical calipers
Features:
  • Made of hardened stainless steel (4CR13)
  • Range 0-150 mm or 0-6"
  • Sizes: Inch and mm
  • Resolution of 0.05 mm
  • Easy-to-read 150 mm mechanical caliper
  • Self-closing slide mechanism
  • Suitable for internal, external and depth measurements
Key features according to our expert
  • Measuring range: 150 mm
  • Readout: 0,05 mm
  • Jaws length: 40 mm
Specifications / All features
  • Brand: BAHCO
  • EAN: 7314150129263
  • Supplier number: BAHCO 1150-1/2H/P
Measuring range
150 mm
Readout
0,05 mm
Jaws length
40 mm
Package
9 x 75 x 235 mm
Length package mm
235 mm
Width package mm
75 mm
Total length mm
150 mm
Height package mm
9 mm